Zapowiedzi na styczeń 2020

Po bardzo spokojnym grudniu (w którym premier było tak niewiele, że nie wystarczyło nawet do stworzenia osobnego posta na ten temat), w styczniu wydawnictwa wracają do działania na pełnych obrotach. Oprócz książek, które opisałam poniżej, w styczniowej ofercie wydawców znajdziemy mnóstwo thrillerów i romansów, jednak żadna z tych książek nie zainteresowała mnie na tyle, żebym chciała ją tutaj umieszczać ani, tym bardziej, przeczytać. Zamiast tego mamy solidną porcję literatury faktu i literatury pięknej, a także kilka komiksów i książek dla dzieci, do których mam ogromną słabość.


Literatura faktu

"Arktyczne marzenia" Barry'ego Lopeza to książka nagrodzona m.in. National Book Award. Według krytyków to jedna z najlepszych powieści dotyczących Północy, jakie kiedykolwiek powstały. Ma hipnotyzować surowością i zachwycać przekazem, który w dzisiejszych czasach (w dobie zmian klimatycznych) jest wyjątkowo ważny. Premiera 15. stycznia. Dwa kolejne tytuły to górskie opowieści. "Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat" to książka Elisabeth Revol, partnerki wspinaczkowej Tomasza Mackiewicza. Bardzo czekam na premierę (22. stycznia), bo to pierwszy tak obszerny komentarz Elisabeth na temat wydarzeń na Nandze. Z kolei "Gdyby to nie był Everest..." to powrót do złotej ery polskiego himalaizmu. Piotr Trybalski rozmawia z Leszkiem Cichym, który jako pierwszy (wraz z Krzysztofem Wielickim) zdobył Mount Everest zimą, co rozpoczęło falę wspaniałego okresu w historii polskich wspinaczek w najwyższych górach. Premiera 15. stycznia i naprawdę nie mogę się doczekać.


Styczeń to bardzo dobry okres dla miłośników reportażu. 29. stycznia nakładem wydawnictwa Znak premierę będzie mieć książka "Ja nie mam duszy" autorstwa Natalii Budzyńskiej, czyli historia Barbary Ubryk - zakonnicy, która w XIX. wieku była przetrzymywana z powodu choroby umysłowej, co wywołało duży rozłam w kościele w tamtych czasach. "Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji" to tekst Jeleny Kostiuczenko na temat mroczniejszej strony tego kraju i rozpadu więzi międzyludzkich. Premiera 15. stycznia. Kolejny reportaż, czyli "Niegrzeczne. Historia dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera" to nowa książka Jacka Hołuba, na którą ogromnie czekam. Nie po raz pierwszy autor podejmuję taką tematykę, a ja jestem przekonana, że będzie to reportaż rzetelny i empatyczny. Premiera 22. stycznia. Nakładem wydawnictwa Czarne 29. stycznia ukaże się także "Honor. Opowieść ojca, który zabił własną córkę" Lene Wold, czyli opowieść o honorowych zabójstwach w Jordanii.


Literatura obozowa

Bardzo nie podoba mi się nowa "moda" na wydawanie książek wojennych i robienie z Holokaustu materiału na bestseller, ale to temat na zupełnie inny post. Wsród zatrzęsienia styczniowych premier o takiej tematyce, starałam się wybrać takie, które sprawiają wrażenie rzetelnych i dobrze przygotowanych. "Noc, która się nie kończy" to przekrój przez obozy koncentracyjne - nie tylko te hitlerowskie, ale także współczesne w Korei Północnej lub Czeczenii. "Ostatni sprawiedliwi" to rozmowy z dwudziestoma osobami, które zostały odznaczone tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za swoją działalność w czasach II Wojny Światowej. Obie te książki wydaje wydawnictwo Znak. Możecie je przeczytać już 15. stycznia. "Nasza pani z Ravensbrück" to opowieść o ucieczce Johanny Langefeld, strażniczki z obozów w Auschwitz i Ravensbrück. Premiera 29. stycznia. Ostatni tytuł to "Dymy nad Birkenau" i jest to zapis pobytu w obozie koncentracyjnym stworzony przez kobietę, która była więźniarką i której udało się uciec w 1945 roku. Premiera 28. stycznia.


Literatura piękna

Jeśli chodzi o literaturę piękną, styczeń jest czasem wznowień tytułów, które wszyscy już dobrze znamy. 15. stycznia wydawnictwo W.A.B. ponownie wydaje "Cząstki elementarne" Michela Houellebecq'a w nowej odsłonie graficznej. Tego samego dnia na półki w księgarniach trafi też nowe wydanie "Dziejów Tristana i Izoldy" od wydawnictwa Mg. Z kolei wydawnictwo Znak konsekwentnie wydaje powieści Wiesława Myśliwskiego w twardych oprawach z obwolutą i w związku z tym 29. stycznia będziemy mogli kupić zupełnie odmieniony "Nagi sad". Styczeń to także premiera nowej książki od wydawnictwa Pauza, czyli "Zgiń kochanie". Tym razem czeka nas opowieść o depresji porodowej, samotności i poszukiwaniu swojej własnej kobiecości. Premiera również 29. stycznia. 15. stycznia do księgarń trafią "Dobre żony", czyli kontynuacja "Małych kobietek" w wydaniu ilustrowanym, a 29. stycznia będzie mieć premierę "Święte słowo", czyli jedna z najlepszych islandzkich powieści ostatnich miesięcy.


Komiks i literatura dziecięca

Już 22. stycznia będzie można kupić trzy książki Agathy Christie w wydaniu graficznym. Zupełnie się tego nie spodziewałam, ale na pewno będę je zbierać (mam nadzieję, że to początek dłuższej serii). Jeśli chodzi o literaturę dziecięcą, 15. stycznia wydawnictwo Wilga wydaje "Klub odkrywców Niedźwiedź Polarny" w przepięknej oprawie graficznej. "Dom na kurzych łapach" to również przepięknie wydana książka dla dzieci, tym razem z wątkiem fantastycznym na motywach bajek braci Grimm. Premiera 29. stycznia.


Mam nadzieję, że udało wam się znaleźć tutaj coś, co was zainteresuje. Ja czekam na większość książek, które znajdują się wyżej, ale w pierwszej kolejności chciałabym przeczytać dwie książki o górach. Na obie czekam już od bardzo dawna, bo już od jesieni można kupić je w przedsprzedaży. Komiksy na podstawie książek Christie to również coś, czego nie mogę się doczekać. 😉

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Instagram